Президент Володимир Зеленський ветував Виборчий кодекс: одна з причин — документ не надає можливість ВПО реалізувати виборчі права
 
Президент Володимир Зеленський застосував право вето на Виборчий кодекс. У пропозиціях до кодексу йдеться, зокрема, про наступне:

“… Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” закріплено гарантію щодо реалізації внутрішньо переміщеними особами свого права голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах (стаття 8). Однак за Кодексом така гарантія може бути реалізована внутрішньо переміщеними особами лише під час загальнонаціональних виборів шляхом тимчасової зміни місця голосування на період відповідного виборчого процесу (частина третя статті 126), тоді як на місцевих виборах тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси не застосовується (частина четверта названої статті). Отже, Кодекс не містить реальних механізмів, які б на постійній основі (не лише шляхом тимчасової зміни місця голосування на період відповідного виборчого процесу) забезпечували можливість реалізації внутрішньо переміщеними особами свого виборчого права на загальнонаціональних та місцевих виборах, зокрема шляхом визначення підстав та порядку зміни такими виборцями виборчої адреси”.

1 жовтня Комітет ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розглянув пропозиції Президента до Виборчого кодексу й ухвалив рішення про продовження розгляду документу.
 
Про виборчі права ВПО — на нараді ОБСЄ HDIM’2019
 
Менеджерка проєктів Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Наталія Новикова виступила на щорічній нараді ОБСЄ з виконання зобов’язань держав-учасниць у людському вимірі (HDIM — Human Dimension Implementation Meetings). Вона, зокрема, акцентувала увагу на потребі законодавчо врегулювати питання участі у виборах для всіх мобільних категорій громадян.

“Парламент України повинен внести зміни до законодавства для усунення правових та практичних бар’єрів, які не дозволяють внутрішньо переміщеним особам брати участь у всіх виборах за фактичною адресою, – сказала вона. – ВПО та інші мобільні громадяни повинні мати можливість реєструватися для голосування за фактичним місцем проживання відповідно до процедури, розробленої у законопроекті №6240. Водночас український уряд повинен усунути залежність виборчої адреси громадян від місця їхньої реєстрації. Влада має впровадити принцип реєстрації проживання на основі заяви громадянина про його адресу, як це в інших сучасних європейських державах”.
 
Всеукраїнська акція на підтримку виборчих прав ВПО
 
Протягом серпня, напередодні початку роботи парламенту нового скликання, Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» провів декілька публічних акцій на підтримку виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. 

Під час першої переселенці у різних регіонах України біля будівель місцевих органів влади закликали народних депутатів надати їм право голосу на місцевих виборах. Загалом протягом 2-х тижнів такі акції відбулися у 20 містах України! Всі фото, відео.

У перший день роботи ВР 9-го скликання акція з такими ж вимогами відбулася також біля стін парламенту. Переселенці з багатьох регіонів закликали новообраних депутатів невідкладно розглянути питання про захист виборчих прав ВПО та трудових мігрантів.

 
У Місії ООН закликали парламент надати переселенцям і трудовим мігрантам право голосувати на місцевих виборах
 
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні закликає Верховну Раду надати внутрішньо переміщеним особам можливість голосувати на майбутніх місцевих виборах.

«Ми закликаємо парламент вжити заходів для того, щоб надати ВПО і трудовим мігрантам можливість проголосувати на місцевих виборах, запланованих на 2020 рік», — сказала глава Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер у Києві, представляючи доповідь про ситуацію з правами людини в Україні, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Вона зазначила, що моніторингова місія стежитиме за розвитком подій навколо Виборчого кодексу, на який президент України Володимир Зеленський наклав вето, надавши парламенту 30 днів на внесення змін до документа.

 
Політичні позиції переселенців: результати соціологічного опитування
 
Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з Громадським холдингомГРУПА ВПЛИВУ” оприлюднили результати соціологічного дослідження щодо політичних настроїв внутрішньо переміщених осіб.

65% опитаних відчувають себе цілком та скоріш інтегрованими в громаду в якій проживають (16% цілком інтегровані, 49% скоріше інтегровані) та майже кожен десятий цілком або скоріше згодні з твердженням, що вони є активними членами громади (9% цілком згодні, 33% скоріше згодні). Але, в той же час більшість ВПО продовжує скептично ставитися щодо своїх можливостей вплинути на урядові рішення загалом або завдяки участі у виборах. Зокрема, на запитання про те, чи вони згодні, чи не згодні з тим, що голосування дає можливість таким людям, як вони, впливати на прийняття рішень, 24% респондентів відповіли, що вони дуже не згодні і 30% дещо не згодні з цим твердженням, тимчасом як 34% дуже згодні або дещо згодні. Крім того, 41% респондентів цілком згодні і 35% скоріше згодні, що політики “не розуміють таких людей, як вони”.

Оскільки багато ВПО не вірять у власну можливість здійснювати вплив на прийняття рішень через участь у виборах, не дивно, що велика кількість ВПО заявили, що вони навряд чи голосуватимуть на наступних місцевих виборах. Тільки 15% сказали, що вони майже напевно, братимуть участь у виборах, тимчасом як 27% сказали, що вони скоріше за все будуть голосувати. У той же час, 14% сказали, що вони скоріше за все не братимуть участь у виборах, і так само 12% майже напевно не голосуватимуть, а 10% точно не візьмуть участь у голосуванні… Читати далі.

 
АНОНС / Місцева адвокація для ВПО
 
Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» запрошує представників та представниць спільнот переселенців для участі в масштабному адвокаційному проєкті «Місцева адвокація для ВПО». Перевага при відборі буде надаватися командам з двох людей, в яких є представники/ці місцевої влади та внутрішньо переміщені особи. Для участі у проєкті необхідно заповнити анкету та надіслати відео тривалістю до 2 хвилин з короткою інформацією про себе та вашими ідеями щодо того, які місцеві рішення можуть бути прийняті на підтримку інтеграції ВПО. Тренінги пройдуть в Києві 20-22 жовтня та 25-27 жовтня. Заявки на участь в проєкті приймаються до 3 жовтня 2019 року. Деталі та посилання на анкету — тут.
 
ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»