КОНГРЕС МІСЦЕВИХ І РЕГІОНАЛЬНИХ ВЛАД РЄ ЗАКЛИКАЄ НАДАТИ УКРАЇНСЬКИМ ВПО ПРАВО ГОЛОСУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ
  У Києві відбулася конференція Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи. Головна тема — виборчі права внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні в Україні. Представники міжнародного співтовариства ще раз закликали українську владу прискорити процеси інтеграції ВПО у громади шляхом доступу до голосування на місцевих виборах. Про це зокрема заявив доповідач Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи представник Нідерландів Йос Вінен. В рамках першого конкретного кроку парламент України повинен прийняти проект Закону №6240, щоб усунути існуючі бар’єри для повної участі ВПО у виборах відповідно до міжнародних стандартів. “Довгоочікуване прийняття цього законопроекту спростило б процедури реєстрації виборців і дозволило б всім громадянам України зареєструватися для голосування за місцем їх фактичного проживання”, – сказав Йос Вінен. Нагадаємо, у січні 2019 р. парламентський Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув проект Закону й рекомендував Верховній Раді прийняти рішення щодо нього, визначившись шляхом голосування.

  ГОЛОВА КОМІТЕТУ З ПРАВ ЛЮДИНИ ГРИГОРІЙ НЕМИРЯ ЗАКЛИКАВ КОЛЕГ ВКЛЮЧИТИ У ПОРЯДОК ДЕННИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ №6240 
  Голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря вчергове заявив про потребу розглянути проект закону № 6240. «Це питання я вже лише офіційно більше тридцяти разів підіймав на засіданні Погоджувальної Ради. Але жодного результату. Це, на жаль, знову підтверджує політику прямої і непрямої дискримінації, яка реалізується владою до відношенню до  вимушених переселенців», — сказав він. Мова йде про згаданий законопроект №6240, який було зареєстровано більше, ніж півтора роки тому, та Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян № 6692, який було розроблено за сприяння міжнародних і неурядових організацій та зареєстровано більше року тому.

  УЖЕ 12 МІСЦЕВИХ ТА ОБЛАСНИХ РАД ЗВЕРТАЮТЬСЯ ДО ВР З ПРИВОДУ РОЗГЛЯДУ ЗАКОНОПРОЕКТУ №6240
Попаснянська районна рада Луганської області підхопила естафету інших місцевих рад й підтримала звернення до Верховної Ради щодо необхідності невідкладного розгляду законопроекту №6240 щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян! У додатку до звернення йдеться про те, що у Попаснянському районі станом на 16 січня ц. р. мешкає 10862 внутрішньо переміщених особи, а в Луганській області загалом таких налічується 250 тисяч осіб. “Згідно з чинним законодавством, громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад. Однак ВПО, маючи реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території, не є членами територіальних громад, до яких вони переселилися, отже позбавлені права на участь у місцевому самоврядуванні та інших формах прямої демократії. Ухвалення законопроекту №6240… сприятиме не лише реалізації виборчих прав значної частини громадян, а й – соціальній згуртованості та інтеграції ВПО в нові громади”, – йдеться у зверненні.

Рішення Попаснянської ради є 12 за ліком зверненням органу місцевої влади щодо підтримки ініціативи відновлення усього комплексу виборчих прав ВПО (та трудових мігрантів). Раніше подібні звернення до Верховної Ради спрямували Ужгородська, Вінницька, Херсонська, Коростенська, Добропільська, Маріупольська, Криворізька, Білгород-Дністровська, Харківська міські ради, а також – Шосткинська районна рада та Запорізька обласна рада.
  ПОЧУЙ НАРЕШТІ ВИКОНАЙ!
На початку виборчої кампанії в Україні стартувала громадська ініціатива «Почуй Нарешті Виконай». Це об’єднання семи організацій, що опікуються правами людей, які постраждали внаслідок конфлікту. Мета ініціативи – створити майданчик для висловлювань кожного кандидата в президенти, кого цікавить доля людей з Криму та Донбасу, громадські організації, що опікуються правами людей, які постраждали внаслідок конфлікту. До громадської ініціативи «Почуй Нарешті Виконай» долучилися: БФ «Восток-СОС», БФ «Право на Захист», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», ГО «Донбас СОС», ГО «Крим СОС», ГО «Центр інформації про права людини», Програма «Радник з питань внутрішньо переміщених осіб». Громадська ініціатива запроваджується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). Новини ініціативи читайте на сайті.

  ПЕРЕШКОДИ НА ШЛЯХУ ДО ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЬ
  Виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва підготувала для «Дзеркала тижня» огляд головних тенденцій цьогорічної президентської виборчої кампанії у розрізі участі у голосуванні мобільних виборців. Зокрема вона аналізує перешкоди, які заважають громадянам дійти до виборчих скриньок. Вітаючи загалом спрощення процедури зміни місця голосування, авторка водночас звертає увагу, що ЦВК може лібераілізувати й деякі інші норми. «Одним із основних кроків до подолання бар’єрів на шляху до виборчих скриньок може бути дозвіл усім мобільним категоріям громадян, а не лише виборцям із тимчасово окупованої території, не додавати до заяви про тимчасову зміну місця голосування підтверджуючих документів. Адже неважливо, з якої саме причини виборець перебуватиме на день виборів не за місцем своєї «прописки», — відзначає Тетяна Дурнєва.
    ІНФОРМАЦІЙНО-МОТИВАЦІЙНІ ВІДЕОРОЛИКИ 
  Громадський Холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» презентував два інформаційно-мотиваційні відеоролики. У першому — відомі громадяни України, вихідці з Донецька й Криму, звертаються до внутрішньо переміщених осіб з закликом змінити місце голосування, щоб мати можливість проголосувати на виборах Президента України. Друге відео роз’яснює процедуру зміни місця голосування. Соціальну рекламу, яка покликана підвищити рівень участі громадян України у виборах, підготовлено у співпраці з Міжнародною фундацією виборчих систем та Центральною виборчою комісією. 
  ЗВЕРНЕННЯ ДО ГОЛОВИ ЦВК ТЕТЯНИ СЛІПАЧУК
10 громадських організацій звернулися до голови ЦВК Тетяни Сліпачук з приводу недоступності процедури тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси для виборців, які не здатні самостійно пересуватися. «Виборці з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися, не мають законної можливості подати заяву про зміну місця голосування через довірену особу», — йдеться у зверненні. Правозахисники пропонують внести відповідні зміни до нормативно-правових актів в межах повноважень Центральної виборчої комісії або підготувати пропозиції щодо вдосконалення законів з питань проведення виборів.
  ПРО КІЛЬКІСТЬ ЗВЕРНЕНЬ ДО ВІДДІЛІВ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ
Станом на 20 березня 2019 р., тобто за 5 днів до 25 числа, коли можна подати заяву про зміну місця голосування, цією процедурою скористалося 135853 осіб. Такі дані наводяться на сайті Державного реєстру виборців. Найчастіше до відділів веденя Держрестру звертаються у Києві (24346 осіб). Найменша кількість звернень — у Чернівецькій області (756).

  ЗАПРОШУЄМО НА КРУГЛИЙ СТІЛ «#КоженГолосВпливає: БАР’ЄРИ НА ШЛЯХУ ДО ВИБОРЧИХ СКРИНЬОК»
  Захід відбудеться 27 березня. Під час круглого столу будуть проаналізовані тенденції тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, результати проведення інформаційно-просвітницької кампанії та обговорені подальші кроки для підвищення рівня участі громадян України у виборах всіх рівнів. Також під час круглого столу обговорюватимуться досягнення та виклики, які постали для проходження законопроекту №6240, якому 27 березня виповнюється два роки. Деталі щодо участі за цим посиланням.
ІНФОРМАЦІЯ  ПРО  ПРОЕКТ
Ця ініціатива реалізується громадською організацією Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проектів «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» та «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», які здійснюються Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або уряду Великої Британії.


ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»