Про Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання

9 Сентябрь 2019 16:56

Інформаційний матеріал

щодо розяснення змісту постанови КМУ від 10 липня 2019 р. № 623

 

Про Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання

КОМПЕНСАЦІЯ

 1. На кого поширюється дія Порядку?

Дія Порядку поширюється на постраждалих від надзвичайних ситуацій (в контексті збройного конфлікту — від надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації) які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту.

Тобто, претендувати на компенсацію згідно Порядку можуть:

— місцеві жителі, які проживають у тому ж населеному пункті, в якому знаходиться їх житло, на місці зруйнованого житла (наприклад, літня кухня, інша будова)

— місцеві жителі, які проживають у тому ж населеному пункті, в якому знаходиться їх житло, в іншому приміщенні (орендоване житло, придбане нове житло) незалежно від факту отримання довідки ВПО.

Дія Порядку не поширюється на ВПО, тобто осіб, які покинули постійне місце проживання та перемістились.

 

 1. В яких населених пунктах можна реалізувати право на компенсацію згідно цього Порядку?

Право на компенсацію згідно Порядку можна реалізувати в населених пунктах Донецької та Луганської областей на підконтрольній Уряду України території.

 

 1. У якому випадку та щодо якого майна можна отримати компенсацію згідно Порядку?

Згідно Порядку, компенсацію можна отримати за зруйновані житлові будинки та квартири.

Крім того, Порядок передбачає можливість отримання компенсації саме за зруйноване житло, тобто житло, яке втратило придатність для експлуатації.

Як саме буде визначатись чи вважається житло зруйнованим, буде врегульовано згодом окремим нормативним актом.

 1. Як отримати підтверджуючі документи та куди звертатись?

 

Органи місцевого самоврядування (сільська, міська рада), а в разі їх відсутності — військово-цивільні адміністрації проводять обстеження зруйнованих житлових будинків (квартир), обліковують їх, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації, за наявності паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу.

Особам, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, органи місцевого самоврядування на відповідній території, а в разі їх відсутності — військово-цивільні адміністрації також видають акт обстеження за формою, що затверджується МТОТ.

Тобто за результатами обстеження необхідно отримати:

 1. Довідку про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації
 2. Акт обстеження

Зверніть увагу, що найближчим часом такі обстеження скоріш за все не будуть проводитись, остільки форми Акту обстеження ще не затверджено.

 

 1. У мене вже є підтверджуючі документи, видані в 2014-2015 роках. Чи потрібно отримувати нові?

Якщо така можливість є, то звісно, необхідно отримати нові, адже це дозволить уникнути спірних ситуацій.

Однак, майте на увазі, що старі документи в жодному разі не потрібно викидати – в разі виникнення у подальшому спірних ситуацій, такі документи теж можуть мати велике значення.

 

 1. Куди звертатись та з якими документами?

 

Звертаємо увагу, що на поточний момент Порядок ще не запрацював, і рекомендації розраховані на те, щоб зацікавлені особи мали час та змогу підготувати та привести до ладу всі документи.

Отже, трохи згодом облдержадміністраціями (ВЦА) будуть створені Комісії з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації

Для звернення до такої Комісії необхідно буде підготувати такі документи:

 1. Заяву (форма буде затверджена згодом);
 2. довідку про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації (видається за результатами обстеження об’єкту);
 3. копію паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу;
 4. копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) – за виключенням осіб, що відмовились у зв’язку із релігійними переконаннями;
 5. документи, що підтверджують право власності на житло;
 6. акт обстеження (видається за результатами обстеження об’єкту).

Рішення комісії приймається протягом 5 днів з моменту надання їй повного пакету документів   і має бути повідомлено заявнику.

 

 1. Який розмір компенсації?

Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житлових будинків (квартир), які зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (але не більше ніж 300 тис. гривень).

На поточний час опосередкована вартість 1 кв.м. житла в Донецькій області становить 12,446 грн, в Луганській – 11,367 грн. Цей розмір переглядається кожного року і затверджується наказом Мінрегіонбуду.

Максимальний розмір компенсації становить 300 тис. грн.

 

8.Якщо моє житло вартує більше 300 тисяч, чи можу я згодом отримати компенсацію додатково?

 

Ні. Згідно Порядку  компенсація є одноразовою. Повторна і додаткова виплата коштів не допускається.

     Також необхідно розуміти, що після отримання грошової допомоги або компенсації постраждалі втрачають право на отримання пільг і компенсацій, передбачених у частині восьмій статті 86 та частині другій статті 89 Кодексу цивільного захисту України.

 

 1. Мною було отримано допомогу на відновлення будинку (шифер, тарпулін) від громадських організацій та місцевих органів влади. Чи буде їх вартість враховуватись при визначенні розміру компенсації?

 

На даний момент чіткої відповіді на це питання немає. Положення нормативного акту передбачають, що «під час визначення розміру компенсації враховується розмір заподіяної матеріальної шкоди, страхових виплат, інших видів допомог». Однак, яка саме допомога буде враховуватись, так само як і механізм розрахунку матеріальної шкоди, постановою чітко не визначаються. Отже, дізнатись відповідь на це питання стане можливо лише на практиці (або ж у разі уточнення положень Порядку).

 

 1. Будинок належить мені з братом. Як буде виплачуватись компенсація?

Компенсація співвласникам надається пропорційно площі житлового будинку (квартири), що належить кожному із співвласників.

 1. Мені здається, що Порядок має багато підводного каміння. Що робити, коли мені відмовлять?

У разі незгоди постраждалий може оскаржити рішення Комісії до суду.

 

Зверніть увагу, що вказана інформація є загальною.

 

У кожному конкретному випадку перспективи щодо отримання компенсації можна визначити тільки ознайомившись із документами. Краще зробити це, так само як і здійснювати збір\підготовку документів, попередньо проконсультувавшись у фахового юриста.

 

Так само у разі, якщо у подальшому при зверненні щодо компенсації Ви отримаєте відмову, залишитесь не згодні з розміром компенсації чи виникнуть інші проблеми – необхідно спочатку проконсультуватись у юриста, а вже потім діяти. 

Необхідна додаткова інформація чи консультація юриста щодо зазначених питань? Звертайтесь на гарячу лінію   БФ «Право на захист»: +38(099) 507 50 90; +38(068) 507 50 90; +38(093) 507 50 90