Інформаційний матеріал

щодо роз’яснення змісту постанови КМУ від 10 липня 2019 р. № 623

 

На гарячу лінію  БФ”Право на захист” та безпосередньо до юристів  організації часто звертаються з питанням щодо процедури надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання. Ми підготували короткі відповіді на найрозповсюдженіші з них.

ГРОШОВА ДОПОМОГА

  1. На кого поширюється дія Порядку?

Дія Порядку поширюється на постраждалих від надзвичайних ситуацій будь-якого характеру (в контексті збройного конфлікту — від надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації) які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту.

Тобто, претендувати на отримання грошовоъ допомоги згідно Порядку можуть:

—      місцеві жителі, які проживають у тому ж населеному пункті, в якому знаходиться їх житло, на місці пошкодженого житла (наприклад, літня кухня, інша будова, або ж у придатній для проживання частині житла)

— місцеві жителі, які проживають у тому ж населеному пункті, в якому знаходиться їх житло, в іншому приміщенні (орендоване житло, придбане нове житло) незалежно від факту отримання довідки ВПО.

     Дія Порядку не поширюється на ВПО, тобто осіб, які покинули постійне місце проживання та перемістились.

 

  1. В яких населених пунктах можна реалізувати право на отримання грошової допомоги згідно цього Порядку?

Право на отримання грошової допомоги згідно Порядку можна реалізувати щодо постраждалого  майна на всій території України, адже норми вказаного порядку щодо грошової допомоги поширюються на будь-які випадки надзвичайних ситуацій (наприклад повінь, лісова пожежа тощо).

 

  1. У якому випадку та щодо якого майна можна отримати грошову допомогу згідно Порядку?

Згідно Порядку грошову допомогу можна отримати у разі, якщо житло (будинок чи квартира) пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків. Отже дія Порядку стосовно отримання грошової допомоги поширюється на пошкоджене житло, яке може бути відремонтовано, тобто залишається придатним для експлуатації. 

 

  1. Як отримати підтверджуючі документи та куди звертатись?

 

Органи місцевого самоврядування (сільська, міська рада), а в разі їх відсутності — військово-цивільні адміністрації проводять обстеження зруйнованих житлових будинків (квартир), обліковують їх, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації, за наявності паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу.

Тобто за результатами обстеження необхідно отримати:

Довідку про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації

 

  1. У мене вже є підтверджуючі документи, видані в 2014-2015 роках. Чи потрібно отримувати нові?

Якщо така можливість є, то звісно, необхідно отримати нові, адже це дозволить уникнути спірних ситуацій.

Однак, майте на увазі, що старі документи в жодному разі не потрібно викидати – в разі виникнення у подальшому спірних ситуацій, такі документи теж можуть мати велике значення.

 

  1. Куди звертатись та з якими документами?

Рішення про надання постраждалим грошової допомоги та її розмір приймає місцевий орган виконавчої влади.

 

Для звернення до органу виконавчої влади необхідно буде підготувати такі документи:

Заяву;

довідку про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації (видається за результатами обстеження об’єкту);

копію паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу;

копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) – за виключенням осіб, що відмовились у зв’язку із релігійними переконаннями.

 

Рішення приймається протягом 5 днів з моменту надання органу виконавчої повного пакету документів та проведення обстеження постраждалого житла  і має бути повідомлено заявнику.

 

  1. Який розмір грошової допомоги?

Розмір грошової допомоги постраждалим становить від 3 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

На поточний момент розмір прожиткового мінімуму становить 2,007 грн. Необхідно мати на увазі, що розмір прожиткового мінімуму періодично змінюється.

..Таким чином:

мінімальний розмір грошової допомоги станом на поточний момент (серпень 2019) – 6,021 грн.

максимальний розмір грошової допомоги станом на поточний момент (серпень 2019) – 30,105 грн.

 

8.Якщо за моє житло придатне для проживання, однак завдані пошкодження очевидно більші, тобто для ремонту чи відновлення необхідно значно більшу суму, ніж передбачений розмір грошової допомоги,  чи можу я згодом отримати грошову допомогу додатково?

 

Ні. Згідно Порядку  грошова допомога є одноразовою. Повторна і додаткова виплата коштів не допускається.

     Також необхідно розуміти, що після отримання грошової допомоги або компенсації постраждалі втрачають право на отримання пільг і компенсацій, передбачених у частині восьмій статті 86 та частині другій статті 89 Кодексу цивільного захисту України.

 

  1. Мною було отримано допомогу на відновлення будинку (шифер, тарпулін) від громадських організацій та місцевих органів влади. Чи буде їх вартість враховуватись при визначенні розміру грошової допомоги?

 

На даний момент чіткої відповіді на це питання немає. Положення нормативного акту передбачають, що «під час визначення розміру грошової допомоги враховується розмір заподіяної матеріальної шкоди, страхових виплат, інших видів допомог». Однак, яка саме допомога буде враховуватись, так само як і механізм розрахунку матеріальної шкоди, постановою чітко не визначаються. Отже, дізнатись відповідь на це питання стане можливо лише на практиці (або ж у разі уточнення положень Порядку).

 

  1. Будинок належить мені з братом. Як буде виплачуватись грошова допомога?

Грошова допомога співвласникам надається пропорційно площі житлового будинку (квартири), що належить кожному із співвласників.

  1. Що робити, коли мені відмовлять?

У разі незгоди постраждалий може оскаржити рішення органу виконавчої влади до суду.

 

Зверніть увагу, що вказана інформація є загальною.

 

У кожному конкретному випадку перспективи щодо отримання грошової  можна визначити тільки ознайомившись із документами. Краще зробити це, так само як і здійснювати збір\підготовку документів, попередньо проконсультувавшись у фахового юриста.

 

Так само у разі, якщо у подальшому при зверненні щодо грошової допомоги Ви отримаєте відмову, залишитесь не згодні з розміром такої допомоги чи виникнуть інші проблеми – необхідно спочатку проконсультуватись у юриста, а вже потім діяти. 

Необхідна додаткова інформація чи консультація юриста щодо зазначених питань? Звертайтесь на гарячу лінію   БФ «Право на захист»: +38(099) 507 50 90; +38(068) 507 50 90; +38(093) 507 50 90