Куди звертатись для отримання спадку?

До законодавства України було внесено зміни якими скасовано правило про прив’язку оформлення спадщини за останнім місцем проживання спадкодавця або розташування нерухомості. Тепер місцем відкриття спадщини вважається місце подання першої заяви спадкоємців. У випадку, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, який знаходиться на тимчасово непідконтрольній території України, або якщо спадщина знаходиться на тимчасово непідконтрольній території України, то спадкоємець може звернутися до будь-якого нотаріуса (державного чи приватного) в будь-якому населеному пункті на підконтрольній території України. Нотаріус на підставі такої заяви заведе спадкову справу, яку, у свою чергу, зареєструє в Спадковому реєстрі.

Покрокова схема дій з прийняття спадщини:

  1. Необхідно звернутися до суду для встановлення факту смерті спадкодавця, якщо він помер на тимчасово непідконтрольній території України після 01 грудня 2014 року, оскільки всі документи, видані на тій територій після визначення її непідконтрольною, не визнаються державною владою України. Для цього родичам померлого потрібно звернутися до будь-якого суду на території України з відповідною заявою. Після прийняття рішення судом необхідно отримати свідоцтво про смерть спадкодавця у відділі РАЦСу.
  2. Звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Таку заяву спадкоємець подає особисто або поштою не пізніше 6 місяців з моменту відкриття спадщини (тобто смерті спадкодавця або визнання його померлим).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців з дати смерті спадкодавця не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Якщо пропуск строку для прийняття спадщини стався з поважних причин, то особа може звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Після подачі заяви про прийняття спадщини, нотаріус відкриває спадкову справу.

Після відкриття спадкової справи нотаріус видає спадкоємцю довідку з переліком документів, які необхідні для оформлення спадщини, з вказівкою про розмір плати за здійснення нотаріальних дій.

  1. Звернутися до нотаріуса повторно і отримати свідоцтво про право на спадщину після закінчення шести місяців з моменту відкриття спадщини. Видача спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину строком не обмежена.

Якщо нотаріус відмовляється здійснити нотаріальні дії.

Якщо нотаріус відмовляється здійснювати нотаріальні дії, то він зобов’язаний в письмовій формі викласти причини відмови і протягом трьох днів видати відповідну постанову. Відмова нотаріуса здійснити нотаріальні дії може бути оскаржена в судовому порядку.

Якщо спадкова справа була відкрита до початку конфлікту на тимчасово непідконтрольній території.

Якщо спадкова справа була відкрита до початку конфлікту на тимчасово непідконтрольній території України, то спадкоємець не зможе “дооформити” спадщину на підконтрольній території України і отримати свідоцтво про право власності на спадщину.

В цьому випадку радимо здійснити наступні дії-

  1. Вияснити, чи переїхав нотаріус, який відкривав спадкову справу, на підконтрольну Україні територію. Якщо нотаріус виїхав — можна продовжити оформлення спадщини у нього.

Якщо нотаріус продовжує знаходитися на тимчасово непідконтрольній території України, утримуючи в своєму розпорядженні всі нотаріальні архіви, варіантом виходу із такої ситуації буде подання позовної заяви до суду про визнання права власності на спадкове майно у зв’язку з неможливістю оформлення спадщини в нотаріальному порядку.

  1. Подати позов до суду про визнання права власності на спадкове майно.

При поданні до суду позову обов’язковим буде надання постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Так як надати суду таку постанову  неможливо у зв’язку з відсутністю самого нотаріуса, то необхідно звернутися до Головного територіального управління юстиції області з метою отримання інформації про місцезнаходження спадкової справи. У відповідь на запит буде надана інформація про відсутність доступу до спадкової справи і рекомендовано звернутися до суду.

Отримана відповідь підтверджує неможливість оформлення спадщини в нотаріальному порядку.